GRART - Krakowskie wydarzenie kulturalne organizowane we współpracy Arteteką
stworzone dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką gier i ich
wpływem zarówno na życie codzienne jak i szeroko rozumianą sztukę.


poniedziałek, 25 marca 2013

GRART: Program: Część wykładowa

Prezentujemy pierwszą część programu - bardziej teoretyczną, ale nie znaczy to że mniej interesującą, nasi prowadzący zapewnią wam godziwe zajęcie na te kilka chwil, kiedy będą pokazywać wam, co tak naprawdę gry mają wspólnego ze sztuką!


Gry a Literatura: "Przenikanie sztuk" - prowadzi Krzysztof Wroński
Wykład poruszy związki pomiędzy treścią i formą gier a fabułami przedstawianymi w literaturze - zarówno tej bezpośrednio związanej z grami. jak i takiej, z której autporzy czerpali daleko idące inspiracje. Zajmie się również drugą stroną medalu - autorami i seriami, którzy czerpią z rozrywek multimedialnych, i na ich podstawie osnuwają wątki swoich opowieści.

Gry a Muzyka: "Krótki i treściwy przegląd zagadnień" - prowadzi Arkadiusz Haratym
Zgodnie ze słowami samego prowadzącego:
Prelekcja o szalenie ważnym, ale przeważnie pozostającym w cieniu elemencie gier. Czym może być muzyka z gier, jaką rolę ma do spełnienia i jak tą rolę może realizować. Porozmawiamy także o najpopularniejszych artystach tworzących na potrzeby gier oraz postaramy się rozwikłać zagadkę popularności azjatyckich, a szczególnie japońskich ścieżek dźwiękowych. Na koniec - czy muzyka z gier jest wartościowa sama w sobie, reprezentuje nową jakość , czy raczej stanowi lichą alternatywę muzyki filmowej.

Gry a Obraz:
"Tak jak w kinie. Kilka uwag o fascynacji gier filmem" - prowadzi Piotr Sterczewski
Prezentacja o różnych aspektach zapatrzenia gier w kino. Jaka jest historia filmowych inspiracji w medium gier? Jakie środki formalne gry zapożyczają z filmów? Dlaczego film interaktywny narodził się, upadł, a niedawno narodził na nowo? Jaki to wszystko ma związek z mityczną "dojrzałością" gier jako medium?

czwartek, 21 marca 2013

GRART: Partnerzy

GRART nie miałby szans zacząć powstawać, gdyby nie współpraca i wsparcie otrzymane z zewnątrz od kilku organizacji i osób, dzięki którym cała impreza ma możliwość zaoferowania interesujących punktów programu. Bez zbędnych wstępów przedstawiamy:


Gamemusic - największy w Polsce serwis zajmujący się utworami muzycznymi stworzonymi na potrzeby gier. Zapewniają obsługę merytoryczną prelekcji muzycznych oraz promocję GRARTu.










Geekworld - jak sami o sobie piszą - jest niezależnym blogiem mającym na celu zrzeszenie pasjonatów różnego rodzaju rozrywek. W polu ich zainteresowań znajdują się również oczywiście gry - a gdy zwróci się uwagę na logo i design strony, można być pewnym, że zajmują się również sceną 8bitową.
Dobrobyt - pięcioosobowy zespół zazwyczaj grający nastrojowe, liryczne kompozycje, jednak z okazji GRARTu, jako osoby pozostające w klimacie, zdecydowali się zaprezentować repertuar melodii znanych z gier. Z fenomenalnym skutkiem!







I Set My Pixels On Fire - prywatny projekt Mateusza Czecha. Zafascynowy dźwiękami, jakie wydobywa z siebie GameBoy zaczął tworzyć muzykę opartą na grach tejże platformy. Do tej pory zdążył zdobyć już dużą popularność, a jego utwory przeniosą nas w świat znany z 8bitowych produkcji - na żywo!





Rookie Cookie - warsztat krawiecki, zajmujący się tworzeniem geekowskich gadżetów takich jak przypinki, futerały na telefony, czapki i inne. W trakcie warsztatów pokaże wam, jak z filcu zrobić przypinkę z bohaterem lub logiem waszej ulubionej gry!

wtorek, 19 marca 2013

Dlaczego GRART?

Pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia zrodził się z rosnącej popularności rożnej maści rozrywek platformy cyfrowej. W związku z rozwojem multimediów gry przenikają do coraz to nowych dziedzin życia, stając się tematem coraz bardziej powszechnym. Z drugiej strony jednak zasady rynku i sprzedaży często powodują, że najpopularniejsze produkcje stają się utworami miałkimi i pozbawionymi głębszego sensu. Dlatego właśnie celem GRARTu miałoby być zwrócenie uwagi na wartościowe elementy gier: materiały koncepcyjne, które wymagają długiej pracy grafików, soundtracki, które stają się pełnoprawnymi pozycjami muzycznymi i zaczynają żyć własnym życiem, książki, które stały się inspiracją dla fabuł gier, lub rozwinęły te już istniejące i stworzyły nową jakość na papierze.

Ponadto, kolejnym aspektem, którym zajmie się GRART, jest środowisko cosplayu – które odnalazło w grach wspaniały obiekt zainteresowania za sprawą charakterystycznych postaci, dostarczających inspiracji do tworzenia dzieł sztuki, jakimi są stroje tworzone przez cosplayerów.

Zadaniem GRARTu będzie zaprezentowanie i zachęcenie do własnego poszukiwania materiałów związanych z rozrywką multimedialną, które pomogą zwrócić uwagę na to, że gry dzisiaj to nie tylko sposób na spędzenie czasu na przystanku w oczekiwaniu na tramwaj, nie tylko poważna dziedzina przemysłu rozrywkowego, ale również pole do popisu dla artystów wszelkich dziedzin – od krawców i ślusarzy po pisarzy i zawodowych graczy.

niedziela, 17 marca 2013

GRART? Start!

GRART - wykłady, koncerty, pokazy połączone w jedną całość, która chce pokazać, że gry w dzisiejszych czasach to nie tylko zajęcie na czas oczekiwania na przystanku, ale także pole dla twórczości zarówno graficznej, ale również literackiej i muzycznej, a nawet rękodzieła i rzemiosła. 

GRART udowodni, że gry są wartościowym medium dla inspiracji, z których czerpią zarówno autorzy książek i muzyki, jak i twórcy cosplayu i graficy. Gry stały się nośnikiem treści, który coraz częściej dotyczy każdego - nie tylko zapaleńców i hobbystów, ale także badaczy i zwykłych ludzi.

GRART w czerwcu zaprezentuje przede wszystkim:
- wykłady dotyczące przenikania się gier z trzema dziedzinami kultury: słowem, muzyką i obrazem
- koncert grupy Dobrobyt, prezentujący repertuar zaczerpnięty z soundtracków 
- koncert prywatnego projektu I Set My Pixels On Fire
- pokaz cosplay

Zapraszamy!
Więcej informacji wkrótce.